Aktualizacje systemów polegają na instalacji nowych wersji lub poprawek oprogramowania, które używamy na naszych urządzeniach. Chodzi tutaj głównie o komputery, smartfony, tablety czy konsole. W firmach często też spotykamy maszyny, które mają niezaktualizowany firmware, czy serwery, które od lat działają na tej samej wersji oprogramowania.
Aktualizacje systemów mogą dotyczyć systemu operacyjnego ale też aplikacji.
Dlaczego aktualizacje są tak ważne? Dlaczego należy je regularnie wykonywać? Poniżej przedstawiam Ci listę korzyści wynikających z regularnych aktualizacji:
- zwiększenie bezpieczeństwa – paczki aktualizacyjne często zawierają poprawki zabezpieczeń, chroniące nasze urządzanie i dane przed atakami cyberprzestępców. Poprawki naprawiają luki i podatności, które potencjalny atakujący mógłby wykorzystać aby uzyskać dostęp do naszego środowiska.
- poprawa wydajności – aktualizacje mogą również zawierać poprawki, które eliminują problemy wydajnościowe i zwiększają stabilność oprogramowania.
- dodatkowe funkcje – deweloperzy stale rozwijają swoje wersje. Kolejne wydania zawierają również nowe funkcje, narzędzia, zmieniają wygląd na bardziej przyjazny a także poprawiają funkcjonalność.
- zgodność z zewnętrznym oprogramowaniem – często w firmach spotykam się z jakimś starym komputerem, czy serwerem gdzie jest uruchomione od lat nieaktualizowane oprogramowanie kupione dawno temu. Pomijając fakt zagrożenia wynikającego z błedów jakie zawiera to oprogramowanie to takie oprogramowanie prawie nigdy nie da się zintegrować z zewnętrznymi serwisami na przykład w celu raportowania.
Podsumowując, brak aktualizacji to przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa. Pomimo, że oprogramowanie spełnia swoje funkcje, jest wydajne i nowe rzeczy, które pojawiają się w nowych wydaniach nie są nam potrzebne to mimo to warto zaktualizować ze względu na zagrożenie cybernetyczne i wyeliminować luki, które otwierają drzwi przestępcom.
Dlatego też, dbanie o aktualność systemu powinno być priorytetem każdego użytkownika komputerów i organizacji informatycznej.