Jak zabezpieczyć swoje hasła i konta online?

Jak zabezpieczyć swoje hasła i konta online?

Ten wpis rozpocznie serię artykułów na temat cyberbezpieczeństwa. Dzisiaj skupimy się na hasłach, opowiem wam jak zadbać aby nasze hasła były dobre, silne i bezpieczne.

Hasła są kluczowym elementem naszego życia cyfrowego. Umożliwiają nam dostęp do wielu usług online, takich jak poczta, bankowość, zakupy, media społecznościowe i wiele innych. Jednak hasła mogą być również łatwym celem dla hakerów, którzy chcą wykorzystać nasze dane osobowe, finansowe lub zawodowe. Dlatego ważne jest, aby chronić nasze hasła i konta online przed atakami cybernetycznymi. W tym artykule przedstawię kilka prostych i skutecznych sposobów, jak to zrobić.

1. Używaj silnych i unikalnych haseł

Pierwszym krokiem do zabezpieczenia naszych kont jest używanie silnych i unikalnych haseł. Silne hasło to takie, które jest długie, złożone i trudne do odgadnięcia. Złożone hasło może zawierać różne rodzaje znaków, takie jak wielkie i małe litery, cyfry i symbole ale jeśli jest wystarczająco długie to również dobrym wyborem będzie „zlepienie” 3 lub 4 losowych słów, tak aby suma znaków była powyżej 15. Trudne do odgadnięcia hasło to takie, które nie jest powiązane z naszymi danymi osobowymi, takimi jak imię, nazwisko, data urodzenia, adres, numer telefonu, hobby, zwierzęta domowe itp. Unikalne hasło to takie, które nie jest używane do innych kont online. Używanie tego samego hasła do wielu usług online zwiększa ryzyko, że jeśli jedno z naszych kont zostanie przejęte, to pozostałe również będą narażone na atak.

Przykład silnego i unikalnego hasła: XyZ!3aB@9kL#1mN$ lub wieczoramipiszeskryptywpowershellu

2. Używaj menadżera haseł

Drugi krokiem do zabezpieczenia naszych haseł i kont jest punkt powiązany z unikalnymi hasłami – używanie menadżera haseł. Zapamiętanie kilkudziesięciu różnych haseł prawdopodobnie będzie dla Ciebie uciążliwe, dlatego warto je zapisać gdzieś w bezpiecznym miejscu. Wtedy z pomocą przychodzą programy zwane menadżerami haseł, które pomogą nam zapamiętać i zaktualizować nasze hasła automatycznie w przypadku gdy podejrzewamy wyciek. Najpopularniejszym menadżerem jest KeepasXC. Jego ograniczeniem jest brak synchronizacji pomiędzy urządzeniami i platformami. Trzeba taki plik z hasłami zapisać na przykład na Google drive a następnie otwierać go na różnych platformach. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie BitWarden, który występuje również w wersji darmowej.

3. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Trzecim krokiem do zabezpieczenia naszych haseł i kont online jest włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to dodatkowy poziom zabezpieczenia, który wymaga podania nie tylko hasła, ale także innego czynnika, taki jak kod jednorazowy z aplikacji, odcisk palca, rozpoznawanie twarzy lub głosu, fizycznego klucza np. YubiKey. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe utrudnia hakerom dostęp do naszych kont, nawet jeśli posiadają nasze hasło, ponieważ muszą również posiadać drugi czynnik, który jest trudniejszy do zdobycia lub podrobienia. Wiele usług online oferuje opcję włączenia uwierzytelniania dwuskładnikowego, więc warto z niej skorzystać, jeśli jest dostępna.

4. Unikaj publicznego Wi-Fi

Czwartym krokiem do zabezpieczenia naszych kont jest unikanie publicznego Wi-Fi. Publiczne Wi-Fi to sieci bezprzewodowe, do których możemy się podłączyć za darmo w miejscach publicznych, takich jak kawiarnie, hotele, lotniska czy biblioteki. Te sieci mogą być również niebezpieczne, ponieważ nie zapewniają one zazwyczaj szyfrowanego połączenia z Internetem, co oznacza, że nasze dane mogą być przechwytywane lub podsłuchiwane przez hakerów. Dlatego nie należy logować się na nasze konta ani wprowadzać żadnych wrażliwych informacji, gdy korzystamy z publicznego Wi-Fi. Zamiast tego lepiej użyć naszej własnej sieci komórkowej lub wirtualnej sieci prywatnej (VPN), która zapewnia bezpieczne i anonimowe połączenie z Internetem.

5. Nie klikaj w podejrzane linki

Podejrzane linki to linki, które otrzymujemy w wiadomościach e-mail, SMS-ach, wiadomościach na portalach społecznościowych lub innych komunikatorach, które zachęcają nas do kliknięcia na nie, aby uzyskać dostęp do jakiejś oferty, nagrody, aktualizacji, faktury lub innej treści. Jednak kliknięcie na takie linki może być niebezpieczne, ponieważ mogą one prowadzić do fałszywych lub złośliwych stron internetowych, które próbują wyłudzić nasze dane osobowe, finansowe lub logowania do naszych kont online. Dlatego nie należy klikać na żadne linki, które wyglądają podejrzanie, nie pochodzą od zaufanych źródeł lub nie pasują do kontekstu wiadomości. Zamiast tego lepiej sprawdzić adres URL linku, zweryfikować wiarygodność strony internetowej, do której link prowadzi.

Na stronie VirusTotal.com można zweryfikować, czy dana strona została klasyfikowana jako zagrożenie.

6. Monitoruj swoje konta i zgłaszaj wszelkie podejrzane aktywności

Ostatnim z najważniejszych kroków jest monitorowanie naszych kont i zgłaszanie wszelkich podejrzanych aktywności. Monitorowanie naszych kont oznacza regularne sprawdzanie naszych danych logowania, historii transakcji, ustawień bezpieczeństwa i innych informacji, które mogą wskazywać na to, że nasze konto zostało zhakowane lub skompromitowane. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieautoryzowane lub nieznane aktywności na naszym koncie, takie jak nieznane logowania, płatności, zmiany hasła lub danych osobowych, powinniśmy natychmiast zmienić nasze hasło. Nie należy ignorować ani bagatelizować żadnych sygnałów ostrzegawczych, ponieważ mogą one prowadzić do większych strat lub szkód. Przykład sygnału ostrzegawczego to e-mail z informacją o zmianie hasła, którego nie dokonaliśmy.

Na stronie HaveIBeenPwned.com możesz sprawdzić, czy Twój mail pojawił się w opublikowanych wyciekach. Jeśli tak, to zmiana hasła jest niezbędna.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *